BEÜ'de 'Kaynayan Kum Çanakkale' Konulu Panel

Haber Tarihi : 11.03.2016 09:18:46 Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından “Kaynayan Kum Çanakkale” konulu panel düzenlendi.
A +   A -

Sağlık Hizmetleri MYO Konferans Salonu’nda yapılan panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Panel; Sosyal Bilimler MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hacer Göl’ün başkanlığında, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Yüceer, Fen Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç’ın sunumlarıyla devam etti.

Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale adlı şiirinin Dilek Altınkeser Başer tarafından okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hacer Göl, “101’nci yılında Çanakkale Şehitleri’ni ‘Kaynayan Kum Çanakkale’ adlı panelle anmak üzere burada toplanmış bulunmaktayız. Bilindiği üzere Çanakkale, Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı cephelerinden biriydi. Osmanlının kendi topraklarında gerçekleşen bu savaş sömürgeciliğe karşı verilmişti. İngiltere ve Fransa başta olmak üzere Yeni Zelanda, Hintli ve Kanadalılardan oluşan düşmana karşı verilen bu savaş; askeri, dini, kültürel, ekonomik, jeofizik, arkeoloji gibi birçok alan tarafından da inceleme konusu olmuştur. Biz de bu panelde farklı bakış açılarıyla konuyu ele almayı amaçladık” dedi.

‘Çanakkale Savaşlarının dini boyutu’ adlı sunumunu yapan İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Yüceer ise, “Çanakkale’yi biz bir programa sığdıramayız. Siz buradaki batı aleyhine yapılan konuşmaları ve şiirleri dinleyip bizim halkımızın batı halkına düşman olduğu sonucuna varmayın. Halkımız tarafından hiç kimseye kesinlikle düşmanlık düşüncesi yok ve olamaz da. Allah, Hz. Adem’den hepimizi dünyaya getirmiştir. Öyleyse yeryüzündeki insanların tamamı bir atanın ve peygamberin evladıdır. Öyleyse hepimiz insan olma açısından kardeşiz. Batının hedefi gücünü İslamiyet’ten alan bu coğrafya insanlarını bitirmektir. Bu hedeflerini Çanakkale’de başaramadılar ama planları hala devam etmektedir. Dinimize sahip çıkmazsak bizi kullanarak bu hain planlarını gerçekleştirmeye çalışacaklardır ve bizler buna izin vermemeliyiz” dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !